Pergola Üretimi

Pergola Üretimi

Çardak, -başka bir ismi ile pergola– evlerde, iş yerlerinde, evlerin balkonlarında ve bahçelerde kullanılan bir bahçe dekorudur. Genellikle yazlık yörelerde kullanılan bu dekor, kullanım açısından oldukça pratik ve şıktır. Dünyada ve ülkemizde bu tentelerin üretimini yapan pek çok firma yer almaktadır. Bu firmaların üretim bölümleri, pek çok makineden ve personelden oluşmaktadır. Bu bölümler ; işleme, kesme-katlama, ısıtma-soğutma, renklendirme ve sevkiyattır.

Pergola Üretiminde İşleme Bölümü

Pergola üretimi, üretim aşamasının ilk yeri olan işleme bölümünde başlamaktadır. Bu bölümde, kullanılacak malzemeler seçilir ve seçilen malzemeye göre şekillendirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Örneğin; ahşaptan yapılması planlanan bir pergola için, en uygun ahşap malzemesi bulunmaktadır.

Çoğunlukla meşe ağacından yapılan ahşaplar, oyulur ve bir sütun biçimi verilir. Bu sütunlar, pergolanın ayak kısımlarını oluşturur. Ardından, ayaklara bağlı olan çatı kısmı için ahşap parçaları üretilir ve kesme-katlama bölümüne gönderilir.

Bu bölümde ahşap parçalara son rötuşlar yapılır ve parçalar birleştirilir. Bu bölümden de renklendirme bölümüne gönderilir.

Pergola Üretiminde Renklendirme Bölümü

Parçaları birleştirilmiş olan pergola, üretimin son aşaması olan renklendirme bölümüne getirilir. Bu parçalara önce zımpara yapılır ve üzerindeki pürüzlü doku yok edilir. Ardından boyama işlemine geçilir. Sprey boyalar ile boyandıktan sonra, boyanın kuruması için 2 saat beklenir. 2 saat sonrasında son rötuşlar yapılır ve müşteriye teslimatı gerçekleşmesi için, sevkiyat bölümüne gönderilir.

Balıkesir Pergole- Tıkla Ara.!